کیت تشخیص دهنده نشت گاز با سنسور MQ-2

کیت تشخیص دهنده نشت گاز با سنسور MQ-2

کیت تشخیص دهنده نشت گاز با سنسور MQ-2

احتمالا در قسمت حوادث روزنامه ها و یا خبر گزاری ها با خبرهایی مبنی بر انفجار و آتش سوزی منازل یا دفاتر و کارگاه ها بر اثر نشت گازهای قابل انفجار رو به رو شده اید. عدم کنترل کیفیت و استفاده نادرست از وسایل گازی عواقب جبران ناپذیری را بر جای خواهد گذاشت. وجود یک سیستم هشدار جهت تخشیص نشت گاز از بروز بسیاری از این قبیل حوادث جلوگیری خواهد کرد.
کیت تشخیص دهنده نشت گاز که شما اینک آن را تهیه کرده اید برای اولین بار توسط گروه تولیدی مهرام کیت بصورت کیت عرضه گردیده است.

در این کیت از سنسور های سری MQ که برای گازهای مختلف ساخته شده اند استفاده گردیده است. از این سنسورها در سیستم ها و مدارات هشدار دهنده وجود گازهای مضر ، خطرناک و قابل اشتعال بهره گـرفته می شود.
از سنسورهای گاز برای اندازه گیری مقدار گاز موجود در محیط استفاده می شود. میزان گاز به صورت " قسمت در میلیون قسمت " یا PPM
(Part Per Million) بیان می شود. سنسورهای گاز جزء سنسورهای شیمیایی هستند که بر اساس تغییرات شیمیایی که در ساختار آن ها ایجاد می شود عمل می کنند.
این سنسورها دارای 6 پایه هستند که شامل 2 عدد پایه A و 2 عدد پایه B و 2 عدد پایه H می باشد. هر 2 پایه A و هر 2 پایه B از نظر الکتریکی (از داخل سنسور) به هم متصل هستند. 2 پایه H مربوط به دوسر گرم کننده سنسور (هیتر) می باشد و ترتیب اتصال آن ها به سر مثبت و منفی تغذیه تفاوتی ندارد.
بعد از اتصال ولتاژ به گرم کننده سنسور بعد از مدت کوتاهی (حدود 10 تا 30 ثانیه) سنسور آماده به کار می شود و با بررسی ولتاژ خروجی آن و مقایسه با یک ولتاژ مرجع قابل تنظیم ، می توان وجود یا عدم وجود گازهایی که سنسور به آن حساس است را بررسی نمود.
هنگام اتصال تغذیه یا ولتاژ به کیت برای اولین بار ، به علت گرم شدن هیتر داخلی سنسور بوی سوختن و مقدار کمی دود از سنسور خارج می شود که این امر ناشی از حرارت هیتر می باشد و بعد از لحظاتی از بین می رود و چیز مهمی نیست.
توجه داشته باشید که به علت فعال بودن هیتر سنسور در طول کار ، این سنسور همیشه مقدار کمی داغ می باشد.
سنسور مورد استفاده در این کیت MQ-2 می باشد که برای تشخیص گاز مایع LPG ، ایزو بوتان ، متان ، الکل ، هیدروژن ، پروپان و انواع دود مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین شما می توانید ، سنسور موجود در کیت را با سنسور های MQ-3 و MQ-6 تعویض نمائید.
سنسور MQ-3 برای تشخیص گاز های طبیعی و متان مورد استفاده قرار می گیرد.
سنسور MQ-6 برای تشخیص گاز مایع LPG ، ایزو بوتان ، پروپان مورد استفاده قرار می گیرد.

توجه داشته باشید که از پاشیدن اسپری ها مانند عطرها ، حشره کش ها و اسپری هایی که در آن ها از حلال های قابل اشتعال مانند الکل ، بنزین و ... استفاده شده است ، به سمت سنسور اکیدا خودداری نمائید. همچنین اگر سنسور در معرض گرد و خاک و رطوبت و دما قرار بگیرد عمر و کیفیت سنسور کاهش پیدا می کند. در هنگام آشپزی ، حتما هود یا هواکش را روشن نمائید تا بخار روغن منافذ سنسور را مسدود نکند.
مشخصات کیت تشخیص دهنده نشت گاز با سنسور MQ -2 :
 • حرفه ایی
 • جدید
 • ولتاژ 12 ولت
 • با جریان مصرفی کم
 • با سنسور MQ-2
 • با قابلیت تعویض سنسور براحتی
 • با خروجی رله
 • بدون نیاز به مدار میکروکنترلر
 • با تنظیم و کالیبراسیون آسان
 • دارای مدار هشدار دهنده صوتی و نمایشگرهای LED
 • قابلت وصل به انواع شیرهای برقی و فن و ...